Martin József írása
’62-től a hatvankettedik közgyűlésig
A borús kilátások ellenére ésszerű kompromisszum született Rómában
Szinte teljesen kicserélődött az Európai Újságírók Szövetségének vezérkara a 62-ik közgyűlésen, ami reményt ad arra, hogy az egy éves ideiglenes megbízatást kapó új elnök és főtitkár irányításával a szervezet úrrá tud majd lenni 62 éves fennállásának egyik legsúlyosabb válságán.
Az előjelek nem sok reménnyel bíztattak: az európai integráció támogatására és az európai értékek népszerűsítésére 1962-ben, az olaszországi San Remo-ban alapított újságíró közösség hangadói, vezető személyiségei olykor nem éppen „európai” szellemben vitáztak három és fél óra hosszat minden eredmény nélkül, s délben már-már úgy tűnt, hogy a szembenállók – lényegében a régi vezetés, illetve szekcióik és a többi tagozat – a kölcsönös vádaskodásokon kívül semmit sem tudnak felmutatni. Ám sokan érveltek - alighanem a színfalak mögött is - amellett, hogy a teljes kudarc elkerülésére mégis szükség lenne valamilyen előremutató megegyezésre a múlt sérelmeinek folytonos felhánytorgatása helyett.
A baljós előjelek ellenére mégsem kudarcos lett a zárás: a délután ismét összeülő küldöttek jó kiinduló pontnak tekintették a veterán újságíró, az olasz tagozatot évtizeden át vezető Carmelo Occhino személyi javaslatait egy új vezetőség kialakítására. Az indítványok valamennyire módosultak, de a résztvevők nagy örömére sikerült egyezségre jutni. A régi csapatból csupán brit kollégánk maradt a helyén: a szervezet nemzetközi elismertetéséért hosszú idő óta nagy munkát végző William Horsley a jövőben is a médiaszabadság felelőse lesz, tevékenységében a bolgár tagozat segíti majd. A két kulcsfontosságú poszt vitathatatlanul az elnöki és a főtitkári. A görög Isaia Tsaousidou elnöki periódusa idején alakult ki a mostani, csaknem a szakításhoz vezető válság, így érthető, hogy csak is új elnökkel reménykedhetünk a bizalom helyreállításában. Arber Hitajnak, az albán szekció vezetőjének minden esélye megvan erre, nem csak fiatal kora miatt, hanem azért is, mert az elmúlt évek belső torzsalkodásaiban nem vett részt. Mindamellett az Európai Parlamentben kommunikációs állást vállaló, most lelépő görög elnök asszony – kétségtelenül több ponton vitatható - működéséhez azt is illendő megjegyezni, hogy a görögöké az egyik legnagyobb és legaktívabb tagozat, s dicséri a távozó elnök asszony korábbi teljesítményét az is, hogy az elmúlt időszakban nem kevesebb, mint hat sikeres és emlékezetes közgyűlésen vehettünk részt Görögországban. A másik kulcspozíció a főtitkári, Edward Steen működése ezen a poszton kétségkívül sok kívánni valót hagyott maga után. Az új főtitkár, az Arberhez hasonlóan a fiatalabb korosztályhoz tartozó Catalin-Teodor Dogaru, a román tagozat vezetője; rá bizonyosan nehéz feladatok várnak. Helycsere történt a három alelnök posztján és a kincstárnoki tisztségben is, ez utóbbi különösen lényeges, mert a rengeteg vitát kavaró pénzügyi kérdések felelőse a kincstárnok, aki a jövőben a mind életkorát, mind EÚSZ-os múltját tekintve fiatal szlovák Ivan Brada lesz.
Az új vezetőknek egy éven belül kell egyezségre jutniuk az utóbbi időben a szervezet működését veszélyeztető vitákban: ezért meg kell egyezni az éves tagdíjakban, rendbe kell hozni az EÚSZ zárolt számláját – enélkül nincs legitim működés -, s a viták enyhítéséhez vagy felszámolásához kétségkívül hozzájárulna, ha az alapokmány esetleges megváltoztatásában megtalálnák a közös nevezőt. Ha a római közgyűlést megpróbáljuk nagypolitikai keretek közé helyezni, akkor vitathatatlan, hogy a Közép-Európa és a Balkán felé eltolódó hangsúlyok jól illeszkednek egy szélesebb kontextusba: Albánia, Szerbia és a Balkán több országa különböző szinten és készültségi fokkal, eltérő lendülettel törekszik az Európai Unió felé. Másként, mint húsz éve, de az integrációnak az elkövetkező években ismét egyik fő terepe lesz a bővítés.
Ami a római összejövetel egyéb vonatkozásait illeti, a 17-iki kongresszust a vendéglátók a Termini közelében lévő Roma Tre Egyetemen rendezték meg, hullámzó színvonalú előadásokkal és hozzászólásokkal. Sajnos elmaradt az Európai Bizottság közlekedésért és idegenforgalomért felelős görög biztosának fellépése, valamint az egyetem elnökének személyes köszöntője is. Néhány szellemileg izgalmas elemzés így is akadt: ezek közül kiemelkedik Fabio Filocamo beszéde; a csúcstechnológia elismert szakembere, cégvezér és számos technológiai mamutvállalat igazgató tanácsának tagja – nem mellesleg a legtekintélyesebb olasz napilap, a Corriere della Sera állandó publicistája - a mesterséges intelligencia esélyeit és veszélyeit fejtegette nagy hozzáértéssel, de nem egyszer s mindenkorra lezárt válaszokkal. Szerinte kérdés, vajon az algoritmusok mindent tudnak-e; s vitatott az is, hogy képesek leszünk-e a technológiai fejlődés megállítására, egyáltalán akarjuk-e ezt. Filocamo nem rejtette véka alá, hogy a mesterséges intelligencia dolgában „van miért aggódni”. Kína és az Egyesült Államok hatalmas összegeket felemésztő csúcstechnológiai versengését a holdraszállási elsőbbségért az ötvenes-hatvanas évtizedben folytatott szovjet-amerikai vetélkedéssel állította párhuzamba. A szünetben a társadalomtudományi kar első éves hallgatóit arról faggattuk, használnak-e ChatGPT-t. „Anyaggyűjtéshez, felkészüléshez igen, de a mondatokat mi írjuk” – hangzott a válasz. Újságíró kollégánk, Rita Lofano, az Agenzia Giornalistica Italia főszerkesztője - az AGI legfőbb vetélytársa a legnagyobb olasz távirati iroda, az ANSA – azt fejtegette, itt az ideje annak, hogy az Európai Unió „szemlélőből” a világpolitika „aktorává” váljék. A főszerkesztő asszony azt állította, hogy működésükben nem tapasztalnak „semmilyen nyomást” annak ellenére sem, hogy kormányzati támogatásban is részesülnek.
A délutáni panelbeszélgetésben hatan vettünk részt – a bolgár, román, görög, spanyol és szlovák kolléga mellett e sorok írója is -, sok értékes ötlet és eszmefuttatás hangzott el, de a beszélgetés túl sok felé kanyargott: az EU nemzetközi szerepe, a fiatalok és az integráció viszonya, az „emberi” és a mesterséges intelligencia küzdelme, valamint a médiaszabadság felé. A nagyon eltérő színvonalú beszédek, elemzések és felszólalások alig-alig találtak egymáshoz utat a szerteágazó téma rengetegben, ahogyan egy igazi kerekasztalhoz illett volna, és ez nem a vitavezető Arber Hitaj hibája volt.
Összességében római összejövetelünkre egyfajta minimalista szemlélet volt jellemző; ezt tükrözte, hogy a 2025-ös egyházi jubileumi év miatt máris túlzsúfolt Rómában a rendezők csak a fontos látnivalóktól földrajzilag nagyon távollévő Caesar Roma szállodában kaptak helyet. A kongresszuson és a közgyűlésen kívül a vendégek számára ezúttal - a korábbi rendezvényektől eltérően - semmilyen más programot nem szerveztek. Giuseppe Jacobini, az olasz tagozat vezetője mégis megérdemli az elismerést, hiszen a rengeteg nehézség és a sokszor követhetetlen ellentétek, sőt ellenségeskedések közepette hozta tető alá az összejövetelt, és - szavai szerint – semmilyen külső támogatást nem vett igénybe. Mindent egybevetve Rómában nem történt csoda, és az indulat-hegyek nem egeret szültek, hanem szerény esélyt a megbékélésre, az EÚSZ egyben tartására. És ez nem is kevés.
Martin József
az Európai Újságírók Szövetsége Magyar Tagozata elnöke
Melléklet:
MINUTES GENERAL ASSEMBLY ROME 16 November 2024
The General Assembly decided the nomination of a new Interim Board with the purpose of:
1) Leading to a new General Assembly and elections in one year’s time
2) Changing the AEJ Statutes
3) Solving the problem of the Annual Fee
4) Unfreezing AEJ Bank Account
5) Working for the unity of AEJ
The new Board comprises of the following members:
PRESIDENT: Arber Hitaj (Albanian Section)
SECRETARY GENERAL: Catalin Theodore Dogaru (Romanian Section)
VICE PRESIDENT: Irina Nedeva (Bulgarian Section)
VICE PRESIDENT: Panagiotis Sfaelos (Greek Section)
VICE PRESIDENT: Brigitte Rambossek (Austrian Section)
TREASURER: Ivan Brada (Slovak Section)
MEDIA FREEDOM REPRESENTATIVE: William Horsley (UK Section) with the assistance of the Bulgarian Section
BRUSSELS REPRESENTATIVE: Elena Kyropoulou (Greek Section)
ARBITRATION COMMITTEE
Eileen Dunne (Irish Section)
Brindusa Armanca (Romanian Section)
Javier Fernandez Arribas (Spanish Section)
Carmelo Occhino (Italian Section)
Martha Janckarova (Slovak Section)
AUDIT COMMITTEE
Tim Ryan (Irish Section)
David Walford (UK Section)
Javier Domingues (Spanish Section)
Vassiliki Ntoufexi (Greek Section)
Qamil Xhani (Albanian Section)
Rome, 16 November 2024